Νέα

16η Αγωνιστική: Σαντορίνη – Επισκοπή 2-2

Ισόπαλος με 2-2 ολοκληρώθηκε ο αγώνας της 16ης αγωνιστικής της Football League ανάμεσα στην Σαντορίνη και την Επισκοπή, που έγινε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Νάξου.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε πρώτη στο 5’, όταν ύστερα από κόρνερ του Μπουντόπουλου, ο Κανούλας έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 9´ η ομάδα μας βγήκε στην κόντρα και απείλησε ξανά με τον Κανούλα να επιχειρεί ένα μακρινό πλασέ όμως ο Γιαννούτσος απομάκρυνε τη μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Η πίεση της Σαντορίνης καρποφόρησε στο 10’. Μετά από ωραία συνεργασία ο Μπουντόπουλος βρήκε τον Ντινιωτάκη, εκείνος με εξοχή πάσα τροφοδότησε τον Κανούλα ο οποίος με υπέροχο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας. Στο 14’ και στο 15’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Παναγιωτίδη και τον Λίμα, τα σουτ των οποίων δεν βρήκαν στόχο. Στο 17´ η Σαντορίνη έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα, με τον Ντινιωτάκη να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Δήμιζα. Στο 35’ ο Πολύζος από πλαγιά θέση έπιασε ένα δυνατό σουτ με τον Δήμιζα να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντινιωτάκης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 51’ έπειτα από μαρκάρισμα του Παπαζαχαρία στον Τσιριγώτη ο διαιτητής τους αγώνα κ. Μπακογιάννης υπέδειξε πέναλτι με το οποίο ο Τσιριγώτης ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει και 5´ λεπτά αργότερα ο Κανούλας είδε τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ έπειτα από σουτ που δοκίμασε. Στο 60’ ο Μπιρμπίλη σέντραρε από τα δεξιά ο Κανούλας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 62’ η ομάδα μας κέρδισε πέναλτι με τον Πολύζο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κανούλας ο οποίος ήταν ψύχραιμος και έγραψε το 2-1. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας θα έφτανε στη νίκη ήρθε η φάση του 93ου λεπτού όπου ο Γεωργούσης με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Δερμιτζάκη και έφερε το ματς στα ίσα.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Μπακογιάννης, με βοηθούς τους κ.κ Νιδριώτη και Κωνστάντιο, ενώ τέταρτος ήταν ο κ. Στάμος.
Συνθέσεις:

Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Μαλάϊ (58’ Μπιρμπίλη) Ερρίκος, Μπουντόπουλος (58’ Σκαθαρούδης), Ντινιωτάκης (90’ Μηνάς), Πολύζος (77’ Λάμπρου), Κανούλας, Ιβανίδης, Κουρέλλας

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Διμηζάς, Ανδρικόπουλος, Γιαννούτσος, Ανδρέου, Λάμτσε (74’ Χρουσιέλ), Παναγιωτίδης, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης (86’ Καραγιάννης), Λίμα (66’ Γεωργούσης), Νάνι, Τσιριγώτης