Νέα

11η Αγωνιστική: Σαντορίνη – Καλλιθέα 1-0

Μια σπουδαίας σημασίας νίκη πανηγύρισε σήμερα η ομάδα μας, που επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας στην εξ´αναβολής αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής του Νότιου Ομίλου της Football League.
Η ομάδα μας απείλησε πρώτη στο 7ο λεπτό με τον Ντινιωτάκη να δοκιμάζει ένα σουτ το οποίο δεν ανησύχησε τον Πάντο. Στο 19´ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν περιοχή με τον Τσιντώνη να βρίσκεται σε πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή και να δοκιμάζει ένα πλασέ χωρίς πολύ δύναμη με τον Δερμιτζάκη να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Στο 22’ ο Καραγιάννης έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ από πολύ μεγάλη απόσταση με τον Δερμιτζάκη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει. Στο 29’ η Σαντορίνη έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όταν έπειτα από σέντρα του Ερρίκου από τα δεξιά, ο Μπουντόπουλος έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Κουρέλλας σέντραρε από τα αριστερά, ο Παντίδος με το κεφάλι «έσπασε» στον Παπαζαχαρία ο οποίος δοκίμασε ένα σουτ το οποίο δεν βρήκε στόχο. Στο 41’ μετά από φάουλ του Ερρίκου η μπάλα έφτασε στον Μπουντόπουλο ο οποίος όμως δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε, ενώ ένα λεπτό αργότερα και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Παντίδος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους η Καλλιθέα απείλησε με τον Τσιντώνη, ο οποίος από πλαγιά θέση πλάσαρε όμως ο Δερμιτζάκης αποσόβησε σωτηρία.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα καλό σουτ του Τσιντώνη στο 46’ το οποίο πέρασε άουτ. Στο 70’ ο Κανούλας δοκίμασε ένα δυνατό σουτ με το δεξί το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο.
Το πολυπόθητο γκολ για την ομάδα μας ήρθε στο 75ο λεπτό. Ο Πολύζος εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Παντίδος πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Στα λεπτά που απέμειναν η Σαντορίνη αμύνθηκε σωστά, χωρίς να επιτρέψει στον αντίπαλο να απειλήσει και έτσι έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Δραγάτης, με βοηθούς τους κ.κ. Βιτσεντζάτο και Πριονά, ενώ 4ος ήταν ο κ. Βλάχος.

Σαντορίνη (Νίκος Παντέλης): Δερμιτζάκης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Μαλάι, Ερρίκος, Σιμιτσής (61’ Σκαθαρούδης), Γιουκούδης (49’ λ.τρ Κανούλας), Μπουντόπουλος (72’ Ιβανίδης), Ντινιωτάκης (61’ Πολύζος), Μπιρμπίλη, Κουρέλλας (72’ Μηνάς)

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι Ντούνης, Παπατζίκος, Καραμποΐκης και Λάμπρου.

Καλλιθέα (Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Καραγιάννης (84’ Φέκκας), Παντελίδης (81’ Ρόπας), Καλύβας, Κρητικός, Καντέ (81’ Σάμιος), Τσιντώνης, Σταύρου, Καββαδίας (63’ Βασιλειάδης), Στούπης, Παπαγγελής (63’ Χοτζαλί)